Group-4488126.png

نکات مهم برای ایجاد و پرورش خلاقیت در کودکان

همانطور که می دانید خلاقیت کودکان به وجود دو عامل بستگی دارد: ژنتیک، و وجود مادر و پدری که همیشه پاسخگو باشند و مشتاق ایجاد انگیزه در کودکشان باشند. پس برای پرورش قوه خلاقیت در کودکان به نکات زیر توجه کنید.


پرورش خلاقیت در کودکان
سعی کنید حس کنجکاوی کودک برای جواب را تشویق کنید. مثلا در پاسخ به سوال کودک بگویید: “من نمیدونم، تو فکر میکنی چجوری میتونیم جوابشو پیدا کنیم؟”
سعی کنید که در مقابل خرید همه لوازمی که از آخرین عروسک ها و فیلم ها و کارتون های کودکان به بازار می آید، مقاومت کنید. این کار باعث رشد خلاقیت آنها می شود. به این خاطر که کودکان وقتی انواع لباس ها و لوازم بازی برایشان فراهم باشد از قوه ی تخیل استفاده نخواهند کرد.
به نظرهای مختلف احترام بگذارید. با گفتن: “خب این هم راه خوبی برای نگاه کردن به موضوع است.” یا “چه ایده ی خوبی! من هیچوقت بهش فکر نکرده بودم. بیا امتحانش کنیم” تبادل ایده ها را تشویق کنید.
سعی کنید که اکتشافات کودکان را تشویق کنید. نظرات مشخص و انگیزشی بدهید، مثلا: “چقدر جالب! تو با این بلوک ها یه راه مخفی درست کردی.” و …
از دست پاچه کردن کودکانی که از روش آزمون و خطا برای کسب نجربه استفاده می کنند دوری کنید و همیشه حامی آنها باشید حتی با حرف هایتان. نگویید: “واقعا چه فکری کردی که این کار رو کردی؟”
برای پرورش خلاقیت کودکان سعی کنید با مطرح کردن سوال، شیوه ی تفکر مستقل و تخیلی را در کودک ایجاد کنید. در کارهای مختلف به او نگویید دقیقا باید چه کار کند.

پرورش قوه خلاقیت در کودکان
از کمال گرایی بپرهیزید. کاردستی های او را انجام ندهید به این دلیل که شما بهتر و سریعتر آن را انجام می دهید. و حتی از اصلاح کردن و تکمیل کردن کاردستی کودک بپرهیزید. به آنچه که کودک درطول فرآیند انجام پروژه یاد گرفته است احترام بگذارید.
 از عبارات منفی دوری کنید. نظرات مبتنی به قضاوت تجربیات خلاق را زیر سوال میبرند. امثلا این عبارت را هرچر نگویید: “نه! اینجوری نباید انجامش بدی. بذار من برات درستش کنم” و امثال این
سعی کنید داستان ها و کارهای هنری کودک را روی یخچال یا روی تخنه مخصوص این کار به نمایش بگذارید و این گونه احترام خود را به او را نمایش دهید.
طنز به کودکان کمک می‌کند تا از هوش خلاق خود لذت ببرند. سعی کنید خیلی از اوقات باهم بخندید و به کودک بگویید که خیلی حرف خنده داری زده.
جهت پرورش قوه خلاقیت کودکان سعی کنید یک مکان امن و راحت برای کثیف کاری کودکان در نظر بگیرید که کودکان بتوانند در آن از هر نوع وسیله هنری استفاده کنند. کاغذ و مقوا، مدادشمعی، گچ، مارکر، چسب، برچسب، رنگ انگشتی و گل رس در اختیار کودک قرار دهید و اجازه بدهید که همه خلاقیت خود را به نمایش بگذارند.

 

والدین موفق

وقتی تصمیم می‌گیرید که صاحب فرزند شوید، در واقع مسئولیت سنگین و بلند مدت تربیت او را پذیرفته‌اید. تربیت به معنی تعلیم دادن و پروراندن است. وقتی فرزندان خود را تربیت می‌کنید، به آنها می‌آموزید چگونه رفتار نمایند. یعنی شما با قانون‌گذاری و اعمال انضباط به آنها کمک می‌کنید تا تکلیف خود را بدانند. این مساله احساس امنیت و آرامش خاطر آنان را افزایش می‌دهد و از آنجایی که کودکان دوست دارند احساس کنند والدینشان از آنان راضی هستند با ارائه توجه و محبت مناسب از سوی خانواده گام مهمی در ارتقا بهداشت روان کودک و اطرافیان برداشته می‌شود.


در کوتاه مدت انتظار پیشرفت زیادی نداشته باشید
موارد زیادی وجود دارد که دوست دارید به فرزندان خود بیاموزید ولی هیچ رفتاری با یک بار آموختن بدست نمی آید وآنان نیز همیشه برای فرا گرفتن آمدگی ندارند. آموزش نیاز به وقت ، حوصله و موقعیت شناسی دارد. اگر والدین در این کار پشتکار نداشته باشند، خسته و بی‌حوصله شوند یا از کوره در روند، احترام خود را نزد فرزندان از دست خواهند داد.

توقع خود را کم کنید و پیشرفت‌های کوچک را نیز در نظر بگیرید
کودکان و والدینی که از هر نظر کامل و بی‌عیب باشند وجود ندارند. فرزندان همیشه آنگونه که والدین توقع دارند عمل نمی‌کنند. مشکلات کودکان معمولا یک شبه حل نمی‌شود و تغییرات در کودکان و بالغین تدریجی ، آرام و مرحله به مرحله صورت می‌گیرد. برخی والدین وقتی درتغییر عادات و رفتارهای فرزندشان به مشکل برمی‌خورند، به سرعت آشفته و ناامید می‌شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. حال آنکه باید به پیشرفتهای کوچک و تدریجی فرزندشان توجه نمایند زیرا کلید پیشرفتهای بزرگ ، تشویق پیشرفتهای کوچک است.


در هر زمان تنها روی یک مشکل تمرکز نمایید
فرزند شما ممکن است مشکلات متعددی داشته باشد ولی اگر شما بخواهید همه موارد را باهم اصلاح نمایید، هرگز موفق نخواهید شد. برای موفقیت باید تنها یک مشکل را در نظر بگیرید و پس از حل آن به نوبت به مشکل دیگری بپردازید. هدفتان را با کلمات ساده‌ای که برای کودک قابل فهم باشد برایش توضیح دهید و به او بگویید در این مورد خاص دقیقا چه انتظاری از او دارید، مثلا: می‌خواهم قبل از آمدن سر سفره دستهایت را صابون بزنی! سپس به پیشرفتهای هر چند کوچک کودک در راه اصلاح رفتارش دقت نمایید، مثلا: قبلا اصلا صابون نمی‌زده و حالا یک مرتبه صابون زده است، هر چند توقع ما چهار مرتبه صابون در روز باشد و با واکنشهای مثبت و تحسین آمیز به او بفهمانید که رفتارش مناسب و مورد پسند است.

با دید مثبت نگاه کنید و همیشه کودک را تحسین کنید
تحسین کودک بسیار ارزشمند است. کودکان در هر مرحله سنی که باشند تمایل دارند والدین آنها را بپسندند و از آنها راضی باشند. کودک نمی‌داند کدام رفتار مناسب و کدام نامناسب است. او هر رفتاری را که با واکنش والدین روبرو شود یا او را به هدف برساند مثبت تلقی کرده و تکرار خواهد نمود. تصور نکنید داشتن رفتار مناسب امری بدیهی و از وظایف فرزند شماست و یا رفتارهای فوق‌العاده است. این طرز تفکر باعث می‌شود پرتوقع شوید، نسبت به رفتارهای مناسب فرزندتان بی‌اعتنا گردید و تنها به رفتارهای نامناسب و منفی او توجه نمایید.

مسلما به جز رفتارهایی که شما را ناراحت می‌کند، رفتارهای مناسب و مثبت زیادی نیز در فرزند شما وجود دارد. اگر شما هر رفتار مناسبی را مثبت تلقی کنید و با واکنشی تایید کننده به فرزندتان نشان دهید که از کدام رفتارش راضی هستید، کودک سعی می‌کند با تکرار آن رضایت بیشتر شما را بدست آورد. نشان دادن نارضایتی از رفتارهای نامناسب تنها زمانی موثر خواهد بود که قبل از آن فرزندتان را به دلیل رفتارهای مناسبش تشویق کرده باشید.


اهدافی را که در نظر دارید، با نیازهای کودک منطبق نمایید
اهداف خود را متناسب با سن ، شخصیت ، توانایی ، رشد عقلی و شرایط محیطی فرزندتان تعیین نمایید. همه کودکان در یک سن خاص وارد مرحله مشابهی نمی‌شوند و میزان آموزش پذیری آنها نیز به یک میزان نیست. با توجه به این که همه افراد یک‌جور نیستند و موقعیتها نیز متفاوت است. یک راه حل قطعی و مستقل برای هر مشکلی وجود ندارند. راه حلی که امروز در مورد فرزندتان موثر است، ممکن است فردا تاثیرش را از دست بدهد یا روشی که برای یکی از کودکانتان جواب می‌دهد، شاید برای دیگری بی‌فایده باشد. اگر حوصله کنید می‌توانید حتی روشهای ابتکاری و موثرتری خلق نمایید که بنا به شرایط خاص شما طراحی شده باشد.


مادران، پدران، لطفا هماهنگ عمل کنید
موفقیت والدین در تغییر رفتارهای کودک نیازمندهماهنگی بین پدر و مادر است. پیش از هر اقدامی ، رفتارهایی را که می‌خواهید اصلاح کنید، دقیقا مشخص نمایید و برای رفع آن برنامه‌ای هماهنگ طراحی کنید .شما و همسرتان باید پیش از دست زدن به هر کاری در مورد کودکتان اتفاق نظر داشته باشید. وقتی تصمیم خود را گرفتید و روی برنامه اجرایی توافق کردید، هر دو هماهنگ و یکسان عمل نمایید.


برای مشاوره با ما تماس بگیرید

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید