Group-2178125.png

یکی از مهم ترین دلایل طلاق در بین زوجین، داشتن تفاوت فرهنگی و نداشتن تناسب در نظام ارزشی آنهاست‎. این یکی از مهم ترین دلایل دوری زوج ها از یکدیگر و نهایتا طلاق است. ارزش های فردی و اجتماعی، آداب و رسوم، رفتار و حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن زن و مرد می تواند زمینه های همدلی بیشتر را بین آن‌ها پدید آورد. این مورد مخصوصا در کشوری مثل ایران که از فرهنگ‌های متعدد مانند ترک، کرد، عرب و لر و… برخوردار است بیشتر وجود دارد


تفاوت‌های فرهنگی در بین زوجین
این تفاوت خود را بیشتر در قالب اختلاف نظر در برگزاری مراسم مشترک، برخورد اجتماعی همسران و رعایت قوانین خانوادگی نشان می دهد. این موضوع بسیار ناخوشایند بوده و حتی ممکن است تا پایان عمر همسران، صرف تلاش برای کم رنگ کردن این تفاوت ها در بین دو خانواده و نیز در رابطه زوجین می‌شود. اما ممکن است این تفاوت فرهنگی در بین خود زوج باشد. یعنی در سطحی عمیق تر و بسیار تنش زا تر. در این نوع تفاوت سبک زندگی، اعتقادات، آموخته ها و ارزش های دو طرف با هم متفاوت است. عدم وجود این تناسب نیز می تواند در زندگی مشترک بسیار مشکل ساز شود.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که وجود اختلاف در این تناسبات و مراسمات در بین زوجین، زمانی مشکل ساز نخواهد بود که طرفین به صورت منطقی، واقع بینانه و با علم به این اختلافات همدیگر را به عنوان شریک زندگی انتخاب کرده باشند و در مورد اختلافات، به توافق رسیده باشند.


ارزش‌ها را محاسبه کنید
چهارچوب هر خانواده با خانواده دیگر متفاوت میباشد، یعنی هر خانواده با توجه به زمینه فرهنگی و تربیتی که دارد در فرد تأثیر متفاوتی خواهد گذاشت. مثلا اگر یک فرد در خانواده ای رشد یافته باشد که فقط به نظرات مرد اهمیت داده می شود و دیگری در خانواده ای که هم فکری والدین وجود داردبزرگ شده باشد ممکن است این باعث بروز مشکل شود. البته این نکته واضح است که هیچ کس را نمی توان یافت که مانند دیگری تربیت شده باشد اما این تفاوت ها نباید در حدی باشد که باعث دو سبک زندگی متفاوت از همدیگر شود.

به یاد داشته باشید که تحمل کردن و نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی در بین دختر و پسر نمی تواند کمک کننده باشد. به این دلیل که نهایتا به درگیری ختم می شود و بین زن و مرد فاصله ایجاد می کند.


مراحل سنجش تفاهم و تفاوت فرهنگی و داشتن ازدواجی موفق
اگر شما با فردی آشنا شده اید که در خود احساس می کنید تفاوت فرهنگی میان شما و او  وجود دارد، باید ببینید که چقدر امکان ایجاد تفاهم در این زمینه برای هر دو شما وجود دارد. اگر قبل از توافق با طرف مقابل، رابطه را رسمی کرده و وارد ازدواج شوید و مسائلی حل نشده باعث آزار شما شود، آن وقت مجبورید برای ارتباطاتی که دارید، متحمل هزینه شوید: هزینه های عاطفی، فشار روانی و تنش و چالش.

    نکته: این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که با پیش فرض تغییر طرف مقابل نمی توان وارد زندگی مشترک شد. یادتان باشد توافق بر سر تفاوت های فرهنگی اگر از ابتدا حل نشود می تواند زمینه ساز مشکلات بزرگی شود.

در این موارد :

    نظرات و دیدگاه خود و همسر آینده خود را بررسی کنید و ببینید که تفاوت‌ها در چه حدی است؟
    ببینید که شما و یا او حاضر به پذیرش دیدگاه طرف مقابل هستید یا خیر؟ البته پذیرش به معنی آن نیست که عقیده خود را نادیده بگیرید، به ویژه عقایدی که هویت شما را نشانه می رود. تغییرات جزئی می‌تواند کمک کننده باشد و البته لازم است ایشان هم چنین دیدگاهی داشته باشند.
    شما تا چه حد تمایل دارید به دیدگاه های همدیگر احترام بگذارید؟ در صورت تمایل به پذیرش (هم از سوی شما و هم از سوی همسر آینده تان) تا چه حد قادر به قبول کردن نظرات او هستید؟ او تا چه میزان می تواند دیدگاه های شما را بپذیرد؟
    مواردی را که در آن با هم به توافق نمی رسید، چک کنید و ببینید تا چه حد برای شما اهمیت دارد؟ یعنی پذیرش دیدگاه طرف مقابل در این خصوص به همین صورتی که او مطرح می کند برای شما قابل قبول است؟ می توانید از خواسته خود چشم بپوشید و تابع نظر و ارزش‌های او شوید، بدون آن که متحمل رنجی طولانی در زندگی شوید؟


برای مشاوره با ما تماس بگیرید
 

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید