1600x600_social-work_counseling_banner.jpg


سلام بر شما همراهان گرامی. در این مقاله از آرامش به مورادی برای ترک الکل اشاره خواهیم کرد. ترک الکل یک درمان طولانی مدت است که نیاز به تعهد شما و درمان‌های مختلف دارد. اولین قدم در ترک، پذیرش این است که شما دچار مشکل هستید و برای سلامتی خود و اطرافیان، لازم است که برای آن اقدام کنید.


شرایطی مهم برای ترک کمک الکل

    سابقه وابستگی به الکل: هرچه زمان مصرف شما کمتر و میزان مصرف کوتاه تر باشد، ترک کردن آسان تر و عملی تر است. اما در هر صورت ترک الکل غیر ممکن نیست.
    سطح حمایت خانواده و دوستان: مسئله بسیار مهم در درمان، حمایت خانواده از فرد الکلی است. خانواده ها باید بدانند که عزیزشان به یک بیماری دچار شده و مثل دیگر بیماری ها، نیاز به حمایت و سرپرستی دارد. بنابراین لازم است که خانواده ها نیز یکسری آموزش های لازم درباره نحوه برخورد با بیمار الکلی را توسط متخصص روانشناس کسب کنند.
    تعهد شخصی، سازگاری و حفظ هوشیاری: هیچ مسئله و مشکلی بدون تلاش، اراده و تصمیم قطعی خود فرد حل نمی شود. بنابراین فرد الکلی باید حمایت ها را بپذیرد و به قول معروف با خودش یک دل شود. با عزم راسخ در این مسیر گام بردارد و با کمک خانواده، روانشناس و پزشک، حمایت لازم را دریافت کند.

جنبه‌های مختلف اعتیاد به الکل

مصرف الکل سه ضلع و سه جنبه مهم دارد که باعث معتاد شدن به آن می شود.

ضلع اول: وابستگی جسمی

وابستگی جسمی باعث می شود در اثر مصرف نکردن الکل دچار سردرد و خماری شوید. بدن درد را تجربه کنید که با مصرف دوباره، این مشکلات برطرف می شود. سم زدایی و درمان دارویی برای حل این مشکل پیشنهاد می شود.

ضلع دوم: وابستگی روانی

افسردگی، اضطراب، پریشانی و عدم تمرکز پیامدهای ترک ناگهانی الکل یا عدم مصرف آن در صورت اعتیاد است. وسوسه های فکری توانایی مقاومت شما را از بین می برد و با مصرف دوباره احساس عذاب وجدان، احساس حقارت و دیگر مشکلات روحی سراغ شما می آیند. درمان روانشناختی توسط متخصص روانشناس، مهم ترین مسئله در برطرف کردن این مشکل است.

ضلع سوم: عادت به مصرف

شاید بسیاری از دفعاتی که الکل نوشیدید تنها بخاطر تفریح با دوستان و در مهمانی هاست. این مسئله باعث عادت به مصرف می شود و برای تفریح، مدام مصرف می کنید. لازم است برای حل این مشکل، تغییر محیط و موقعیت هایی که باعث مصرف شما می شود را در اولویت اول قرار دهید.


مراحل ترک اعتیاد به الکل

به طور کلی درمان اعتیاد به الکل چهار جنبه دارد:

    سم زدایی
    اصلاح رفتار
    روان درمانی و مشاوره
    دارو

فواید ترک اعتیاد به الکل
بازیابی بدن بعد از ترک الکل مثل یک سفر مادام العمر است که برای همیشه می تواند زندگی شما را بهتر کند. ممکن است بعد از ترک، وسوسه ها و پیامدها مقداری در شما وجود داشته باشد، اما وقتی شما به مهارت های مقابله ای و بینش نسبت به مضرات الکل دست پیدا کرده باشید، مقاومت باعث افزایش احساس اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شود. زنان الکلیسم با ترک الکل از به دنیا آوردن کودکانی با سندروم جنین الکلی جلوگیری می کنند. همچنین درمان به موقع مانع از ابتلا به اختلال ورنیکه کورساکوف می شود.

عوارض مصرف الکل که بعد از ترک به سرعت به سمت ترمیم و بهبودی می رود شامل موارد زیر است:

    بیماری قلبی
    انواع زیادی از سرطان ها
    زخم کبد یا سیروز
    التهاب معده یا گاستریت
    زوال عقل
    اختلال نعوظ و دیگر اختلالات جنسی
    افسردگی
    اضطراب
    فراموشی
    و …

روش سنتی ترک اعتیاد

روش سنتی و یا همان سم زدایی می باشد که درصد موفقیت پایین و احتمال بازگشت بالایی دارد. چرا که به طور مستقیم ذهن فرد را مورد هدف قرار می دهد و فرد بدون هیچ آمادگی ذهنی خاصی به مبارزه با وسوسه ها، خماری و علائم ترک می پردازد.

معمولا افرادی که از این روش استفاده می کنند، در اکثر مواقع دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند و به جای درمان، بیشتر در دام اعتیاد گیر می‌افتند. در سیکل ترک اعتیاد به روش سنتی فرد با مشکلات زیادی مواجه می شود که از جمله آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

     خماری و علائم ترک شدید
    افسردگی بعد از ترک اعتیاد
    بی خوابی بعد از ترک اعتیاد
    طرد از جانب خانواده
    ازدواج
    استخدام و فرصت های شغلی
    اضطراب ، استرس
    وسواس فکری
    کاهش اعتماد به نفس
    مشکل در تصمیم گیری


ترک اعتیاد به روش رفتار درمانی
دومین روش ترک اعتیاد، روش مشاوره رفتار درمانی است. در این روش احتمال موفقیت فرد بسیار زیاد می‌باشد؛ به این دلیل که در این روش مرحله به مرحله به فرد معتاد درمان می‌شود تا مواد مخدر را ترک کند. مهم‌ترین ویژگی این روش نسبت به روش سم زدایی این است که در تمام مدت ترک یک مشاور بصورت واقعی و تمام وقت در کنار بیمار وجود دارد. در روش رفتار درمانی، ابتدابه بیمار آموزش داده می شود که چطور وسوسه های فکری خود را از بین ببرد و بعد از آن با مراقبت‌های مستمر از بازگشت به سمت مواد و یا اعتیاد به دارو های مشابه از فرد محافظت میٰکنند.

اگر اراده ای قوی برای ترک اعتیاد خود داشته باشد و فکر خودش را کنترل کند، به راحتی می تواند مواد را کنار بگذارد. در روش مشاوره رفتار درمانی نیز با توجه به همین نکته ابتدا مهمترین قسمت ترک شکل می گیرد و در ادامه مسیر همراه با مراقبت فکری ادامه پیدا می‌کند.


برای مشاوره با ما تماس بگیرید
۰۲۱-۲۲۸۸۲۴۷۳