person-731165_1920.jpg

مشاوره کودک یکی از شاخه های روانشناسی است که در آن یک مشاور متخصص با استفاده از علوم خود در این زمینه، والدین را در حل مشکلات فرزندشان یاری می کنند. افرادی که نیاز دارند از راهنمایی های مشاور استفاده کنند می توانند هم با مراجعه حضوری به مشاور کودک و هم از طریق تماس تلفنی مشاوره کودک خود را انجام دهند. هرقدر مشاوره در سنین پایین انجام شود و مشکلات کودکان سریع تر حل شود بهتر است چرا که مشکلات کودکان اگر به همراه خودشان رشد کند حل کردن آن ها کار بسیار دشواری خواهد بود.

مشاوره کودک چیست؟
مشاوره کودک یکی از انواع مشاوره های روانشناسی می باشد که در آن والدین یک کودک که اکثراً کودک آسیب دیده و دارای بیماری ذهنی است، برای بهبود بخشیدن به حال کودک خود به مشاوره مراجعه می کنند. کسی که کار مشاوره ی کودک را انجام می دهد مشاور کودک نامیده می شود. مشاور کودک در این زمینه علم و تحصیلات دانشگاهی دارد و مشاوره ی خود را با تکیه بر علم انجام می دهد‌. کودکانی که دارای مشکل هستند بهتر است در سنین پایین مشاوره گردند که در غیر این صورت با گذشت زمان ممکن است بیماری آن ها افزایش یافته و درمان آن با مشکل رو به رو گردد. معمولاً عدم توانایی این نوع کودکان در ابراز خواسته ها و مشکلات خود باعث می شود که والدین نتوانند با این کودکان ارتباط برقرار کرده و در صدد رفع مشکل شان برآیند. اینجاست که اهمیت وجود یک مشاور کودک به خوبی احساس می شود. مشاور کودک با روش های مختلف می تواند به بهبود وضع کودکان کمک کند.


اهمیت مشاوره کودک چیست؟
بعضی وقت ها والدین از اینکه فرزندانشان دچار مشکلی هستند که حتی خود آن ها نمی توانند برای حل مشکل شان کاری بکنند ناراحت اند. در این مواقع است که مشاور کودک به کمک شان می آید و به آنها اطمینان خاطر می دهد که با علمی که در این باره دارد می تواند به آن ها برای رفع مشکل فرزندشان با روش های درست کمک برساند‌. لازم به ذکر است که نباید فکر کنید که همیشه کودکان بیمار نیاز به مشاوره کودک دارند بلکه پدر و مادری که با کودکان خود نمی توانند تعامل داشته باشند باید به مشاور کودک مراجعه کنند. معمولاً اختلافات موجود در خانواده ها، ترس و اضطراب و وقایع ناگهانی تلخ در خانواده ممکن است مشکلاتی مانند نافرمانی، پرخاشگری و لجبازی، برای کودکان به وجود آورد که مجبور باشید از یک مشاور کودک برای بهتر کردن حال فرزندتان کمک بخواهید. والدین باید بدانند که مراجعه به مشاوره کودک نه تنها نشانگر عدم توانایی آنان در تربیت فرزندشان نیست بلکه آگاهی و علم، عشق و حساسیت آن ها را نسبت به فرزندشان نشان می دهد.


در چه زمانی مشاوره با کودک الزامی است
معمولاً هرچقدر هم که پدر و مادر انسان های باسواد و دانایی نسبت به تربیت فرزندانشان باشند شرایطی وجود دارد که از عهده ی حل مشکل فرزندشان بر نمی آیند و در اینجا الزامی است که از یک مشاور کودک بهره بگیرند. از جمله ی این شرایط می توان به موارد زیادی اشاره کرد اما یکی از مهم ترین این موارد زمانی است که کودکی مورد سوء استفاده یا آزار جنسی قرار گرفته است. معمولاً برگرداندن کودک از تفکرات منفی نسبت به زندگی و اطرافیان، ترس، اضطراب و گوشه گیری ناشی از این اتفاق تلخ به زمان عادی برای والدین سخت و در برخی شرایط امکان ناپذیر است. برخی موارد نیز وجود دارد که پدر و مادر توانایی و شایستگی حل مشکل فرزند خود را ندارند مانند شرایطی که در آن پدر و مادر معتاد هستند و فرزندان در شرایط بد روحی و روانی قرار دارند. در این شرایط که کودکان از پدر و مادر خود رفتارهای صحیحی نمی بینند اینکه بتوانند با فرهنگ درست رشد یابند بسیار بعید می باشد و این کودکان باید تحت مراقبت و مشاوره قرار بگیرند.


مراحل مشاوره کودک
برای مشاوره کودک ابتدا مشاور باید مطلع شود که دلیل مراجعه شما به مشاوره کودک چیست. سپس سؤالاتی درباره فرزندتان از شما می کند تا اطلاعاتی کلی از فرزندتان را به دست بیاورد و بعد طبق دانسته های خود مشاوره کودکتان را با صحبت کردن شروع می کند. نسبت به وضعیت کودک تعداد جلسات مراجعه را مطرح می کند و به والدین اطمینان می دهد که در مدت کوتاه نتیجه های خوبی حاصل خواهد شد. برخی از مشاوران معمولاً در کنار مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی کودک را نیز انجام می دهند. مشاوره حضوری بیشتر برای کودکانی انجام می شود که دارای بیماری ذهنی و ناتوانی هستند و والدین دوست دارند که مشاور کودکشان را از نزدیک دیده و سپس مشاوره را انجام دهد. زمانی که کودک تنها دچار ناهنجاری های رفتاری از جمله پرخاشگری، کینه ورزی، لجبازی و خجالتی بودن و امثال اینهاست والدین می توانند با مشاوره تلفنی، از مشاوره کودک راهنمایی بگیرند. اغلب مشاوره های تلفنی به صورت رایگان انجام می گیرد‌.


مشاوره تلفنی کودک
مشاوره تلفنی کودک همانطور که گفته شد انجام مشاوره از طریق تماس تلفنی است. مشاوره تلفنی معمولاً فرقی با مشاوره حضوری ندارد و با همان کیفیت صورت می گیرد. معمولاً شماره تماس مراکز مشاوره را می توانید از سایت های متعلق با آن مراکز پیدا کنید و با آن ها تماس بگیرد. معمولاً مشاوره تلفنی کودک برای والدینی که به دلایل مختلف از جمله مشغله های کاری زمان کافی برای حضور در مراکز مشاوره را ندارند بسیار مناسب است. مطمئن باشید که یک مشاوره تلفنی نیز همانند مشاوره حضوری می تواند با ارائه راه حل ها و راهنمایی های بسیار خوب شما را در تربیت فرزندتان کمک کند.


مزایای مشاوره تلفنی کودک
مشاوره تلفنی کودک مزایای زیادی دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم. اولین و مهمترین مزیت مشاوره تلفنی این است که شما می توانید با صرف زمان و هزینه ی کمتری یک مشاوره خوب داشته باشید. همچنین شما در هر موقعیت مکانی که باشید می توانید با یک تماس یک مشاوره تلفنی بسیار خوب و موفق انجام دهید. معمولاً هزینه مشاوره تلفنی کودک از هزینه مشاوره حضوری کمتر است و شما در مشاوره تلفنی تنها هزینه تماس را پرداخت می کنید ولی در مشاوره حضوری هزینه ویزیت و هزینه رفت و آمد را نیز باید پرداخت کنید که مسلماً هزینه ی بالاتری خواهد بود. یکی دیگر از مزایای مشاوره تلفنی این است که شما در یک تایم کوتاه می توانید از چندین مشاوره کودک مشاوره بگیرید به صورتی که اگر پاسخ سؤال های خود را در یک مشاوره نیافتید و یا راهنمایی های مشاور برای شما قابل قبول نبود، مشاوره با یک مشاور کودک دیگر را امتحان کنید.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید