telephone-therapy.jpg

امروزه مشاوره تلفنی خانواده و روانشناسی به دلیل مزایای زیادی که دارد در بین مردم به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. این نوع مشاوره ها به مردم کمک می کنند تا بتوانند با صرف زمان و هزینه بسیار کمی در مقایسه با مشاوره های حضوری، به برطرف کردن مشکلات خود کمک کنند. علاوه بر این افراد زیادی هستند که به هیچ عنوان زیر بار رفتن به مراکز مشاوره نمی روند و در این زمینه خیلی مقاوم هستند، از این رو مشاوران ترجیح می دهند تا از تکنیک مشاوره تلفنی برای حل مشکلات این افراد استفاده کنند. در همین راستا در این مقاله به بررسی مزایا و ویژگی هایی که مشاوره خانواده و روانشناسی تلفنی در مقایسه با مشاوره حضوری دارد، پرداخته ایم.


مشاوره تلفنی روانشناسی چه مزایایی دارد؟
امروزه علی رغم اینکه سطح تحصیلات و فرهنگ مردم تا حد زیادی بالا رفته است، اما هنوز در مواجه با برخی از مشکلات زندگی نمی توانند واکنش های درست و منطقی از خود نشان دهند که نتیجه آن به وجود آمدن اختلافات و مشکلات بسیار اساسی می باشد که تبعات زیادی خواهد داشت. از این رو آموزش و یادگیری روش ها و مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی خوب، مانند چگونگی کنترل خشم در زمان های بحرانی، نحوه مقابله با استرس ها، چگونگی بیان نظرات شخصی به صورت واضح و قاطع برای همه افراد و به ویژه زوج های جوان اهمیت زیادی دارد. تنها راه یادگیری این روش ها مراجعه به افرادی است که در این زمینه دانش و تخصص دارند.

امروزه مراکز مشاوره زیادی به ویژه در سطح شهرهای بزرگ به وجود آمده اند که با بهره گیری از مشاوران و متخصصانی که در این زمینه مطالعات زیادی داشته اند، آماده خدمت رسانی به مردم برای حل بسیاری از مشکلات زندگی می باشند. یکی از بهترین روش هایی که امروزه مردم به آن علاقه زیادی نشان داده اند، مشاوره گرفتن به صورت تلفنی می باشد که در مقایسه با مشاوره حضوری مزایای زیادی دارد. به طور مثال در مشاوره تلفنی بار روانی که به مراجعه کننده بعد از مشاوره وارد می شود، تا حد زیادی کاهش می یابد. این ویژگی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های مشاوره گرفتن به صورت تلفنی می باشد.

علاوه بر این، از آنجایی که امروزه مردم وقت و فرصت کافی برای مراجعه حضوری به مراکز مشاوره خانواده را ندارند، می توانند در هر زمان و هر ساعتی که می خواهند به صورت تلفنی از مشاوره های لازم بهره مند شوند. در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاهای دورافتاده، مردم به متخصصان و مشاوران مجرب و با تجربه دسترسی ندارند و همچنین به دلایل گوناگون، مانند نداشتن وقت و بودجه کافی نمی توانند برای مشاوره گرفتن به شهر دیگری سفر کنند. مشاوره تلفنی این مزیت را دارد که همه افراد در هر نقطه ای از کشور که زندگی می کنند، می توانند از مشاوره ها و راهنمایی های افراد با تجربه بهره مند شوند. علاوه بر این، مقرون به صرفه بودن مشاوره تلفنی یکی دیگر از مزایای این نوع مشاوره محسوب می شود.


چرا امروزه افراد مشاوره خانواده تلفنی را به مشاوره حضوری ترجیح می دهند؟
شاید خیلی از افراد با مشاوره حضوری ارتباط بهتری برقرار کنند و برای این منظور اقدام به گرفتن وقت از مرکز مشاوره خانواده می کنند. ولی متوجه می شوند که برای مراجعه حضوری باید مدت زیادی را در صف انتظار باقی بمانند تا نوبت آنها شود. در بسیاری از مواقع قبل از اینکه مراجعه کننده به مرکز مشاوره برود، مشکلات تا جایی پیشرفت می کند که دیگر نمی تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. از این رو به دلیل بروز چنین مشکلاتی و همچنین سایر مزایایی که مشاوره تلفنی دارد، مردم ترجیح می دهند که مشکلات خود را به صورت تلفنی با مشاوران در میان بگذارند.


مراحل اصلی مشاوره خانواده و روانشناسی تلفنی به چه صورت می باشد؟
به طور کلی افراد برای برقراری ارتباط  تلفنی با مشاوران بیشتر مراکز مشاوره باید مراحلی که در ادامه آورده شده است را طی نمایند:

·برقراری تماس تلفنی با مرکز مشاوره به منظور تشکیل دادن بانک اطلاعاتی مربوط به مراجعه کننده

·دریافت مهمترین و اصلی ترین اطلاعات مراجعه کنندگان توسط مجرب ترین و با تجربه ترین مشاوران تلفنی

·بررسی اطلاعات افراد توسط مشاوران و انتخاب بهترین و مناسب ترین راهکارها برای حل مشکلات

·ارائه نتایج مربوط به بررسی های اولیه مشاور و دادن توصیه های لازم به بیمار

·تعیین زمان مناسب برای یک جلسه مشاوره حضوری به منظور دادن اطلاعات کامل تر ( در صورت تمایل فرد)

·انجام برنامه ریزی های لازم برای ادامه دادن درمان به صورت تلفنی که توسط مشاور انجام می شود.

روش مشاوره تلفنی، یک روش کامل و بدون هیچگونه نقص برای درمان و کمک به حل مشکلات بیماران می باشد که مراجعه کنندگان می توانند با کمترین زمان و هزینه به اهداف خود دست یابند.


مشاوره تلفنی رایگان
مراکز مشاوره خانواده در ساعاتی خاص این امکان را برای مراجعه کنندگان فراهم می کنند تا بتوانند از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوند. مشاوره های تلفنی رایگان اغلب زمان کوتاهی دارند و بیماران برای آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نخواهند داشت. این مشاوره ها برای آشنایی با مشاوران و انتخاب بهترین مشاور، راهکار بسیار مناسبی خواهد بود.


اهمیت مشاوره خانواده تلفنی
همه افراد در دوره های مختلفی از زندگی خود می توانند برای حل بسیاری از مشکلات و مسائل خود، به راحتی و با هزینه کمی از راهنمایی های مشاوران به صورت تلفنی استفاده کنند. تجربه نشان داده است که این نوع مشاوره ها در بسیاری از مواقع منجر به حفظ بنیان خانواده ها شده است. اما متاسفانه به دلیل اینکه هنوز در جامعه ما، فرهنگ مشاوره جا نیفتاده است و خیلی از افراد تنها آن را هدر دادن پول تلقی می کنند، به طور مستمر و برای بهبود وضع زندگی خود به این مراکز مراجعه نمی کنند و تنها در مواقعی دچار مشکلات اساسی و بحرانی می شوند به ناچار به سراغ مشاوران خانواده می روند.


انتخاب بهترین مرکز برای بهره مند شدن از خدمات مشاوره تلفنی
به شما توصیه می کنیم که صرفا به دلیل ارزان تر بودن تعرفه یک مشاور از خدمات آن استفاده نکنید، چرا که ارزش حفظ یک زندگی و خانواده خیلی بالاتر از این حرفا بوده و باید برای انتخاب بهترین و با تجربه ترین مشاوران تلفنی وقت بگذارید تا بتوانید از بهترین روش ها برای حفظ بنیان خانواده خود استفاده کنید.

آن دسته از عزیزانی که در شهرهای دیگر هستند یا نمیتوانند بصورت حضوری مشاوره بگیرند میتوانند با تعیین وقت قبلی مشاوره تلفنی داشته باشند.

02122882473

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید